Aμπερντίν – ΠΑΟΚ 2-3: Επική ανατροπή πρόκρισης για τον Δικέφαλο

Ο ΠΑΟΚ μέσα σε δώδεκα λεπτά στο δεύτερο ημίχρονο βρέθηκε με δύο γκολ στην πλάτη αλλά κατάφερε να γυρίσει τον ρου του παιχνιδιού.

Λυτρωτής για την ομάδα ήταν ο Σβαμπ που χάρισε τη νίκη με πέναλτι στο 96′ και ολοκλήρωσε μια απίθανη ανατροπή!

Το 2-0 του 58′ για την Αμπερντίν, ο ΠΑΟΚ το κάνει 3-2 και ουσιαστικά με το «3 στα 3» εξασφάλισε την μεγάλη πρόκριση στην επόμενη φάση του Conference League! Ντεσπόντοφ και Βιεϊρίνια συμπλήρωσαν νωρίτερα το παζλ της ανατροπής για τον Δικέφαλο με γκολ στο 73′ και 84′ αντίστοιχα.

Οι «ασπρόμαυροι», μετά τις νίκες με Ελσίνκι στην Φινλανδία (2-3) και με Άιντραχτ στη Τούμπα (2-1), έφτασαν στο «Pittodrie Stadium» με στόχο να κάνουν το «τρία στα τρία» στη διοργάνωση και μαζί το μεγάλο άλμα για την πρόκριση στην επόμενη φάση.

O Ραζβάν Λουτσέσκου, έγραψε ιστορία ως ο προπονητής με τα περισσότερα παιχνίδια (213) στον πάγκο του ΠΑΟΚ.

Ο ΠΑΟΚ μέσα σε δώδεκα λεπτά βρέθηκε με δύο γκολ στην πλάτη. Για πρώτη φορά στη σεζόν οι «ασπρόμαυροι» ήταν πίσω στο σκορ με δύο γκολ, πληρώνοντας την συνολική αδράνεια τους. Στη μοναδική επίθεση που οι γηπεδούχοι άλλαξαν πάνω από δυο πάσες, έφτασαν στο 1-0 με τον Μιόφσκι και στο 58ο λεπτό ήρθε ο Πολβάρα να γράψει το 2-0.

Ο Λουτσέσκου έκανε τρεις μαζεμένες αλλαγές (Μπάμπα, Οζντόεφ και Σαμάτα), αλλά τη λύση την έδωσε η τέταρτη αλλαγή του (Ντεσπόντοφ) στην πρώτη του επαφή με την μπάλα.

Από την ασίστ του Κωνσταντέλια ο Βούλγαρος μείωσε σε 2-1 και μπροστά υπήρχαν είκοσι λεπτά για τη μεγάλη ανατροπή.

Στο 84ο ήρθε ο Αντρέ Βιεϊρίνια με το 50ο γκολ του με την «ασπρόμαυρη» φανέλα να ισοφαρίσει σε 2-2 και στην τελευταία φάση του αγώνα ο Οζντόεφ κέρδισε το πέναλτι που μετέτρεψε σε γκολ ο Στέφαν Σβαμπ ολοκληρώνοντας μια επική ανατροπή για τον «Δικέφαλο»!