Ευρωμπάσκετ γυναικών 2023: Ήττα στην πρεμιέρα για την Εθνική Ελλάδος από το Μαυροβούνιο

Το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα γνώρισε την ήττα με 74-69 στο Τελ Αβίβ, το Μαυροβούνιο.

Πλέον η νίκη κόντρα στη Λετονία στο αυριανό παιχνίδι των 18:15 είναι μονόδρομος για να παραμείνει ζωντανή στη διεκδίκηση της πρόκρισης αφού την Κυριακή θα έχει πολύ δύσκολο έργο απέναντι στην πανίσχυρη Ισπανία (20:45).

Η ομάδα του Πέτρου Πρέκα είχε καλό πρόσωπο στην πρώτη περίοδο, αλλά στη συνέχεια με μεγάλο πρόβλημα σε ριμπάουντ και επίθεση βρέθηκε στο -13 (49-62). Στο τελευταίο δεκάλεπτο το ελληνικό συγκρότημα αντεπιτέθηκε και πλησίασε στους πέντε (61-66), αλλά έχασε πολλές ευκαιρίες για την ανατροπή και δεν απέφυγε την ήττα.

Η Μαριέλλα Φασούλα είχε 15 πόντους και 9 ριμπάουντ, η Άννα-Νίκη Σταμολάμπρου πρόσθεσε 14 πόντους και 4 ασίστ, ενώ η Άρτεμις Σπανού είχε 15 πόντους, 11 ριμπάουντ και 6 ασίστ. Η Ντραγκάνα Ζίβκοβιτς με 15 πόντους και 14 ριμπάουντ έκανε τη μεγαλύτερη ζημιά από το Μαυροβούνιο, που πήρε 15 επιθετικά ριμπάουντ, ενώ η νατουραλιζέ Νατάσα Μακ είχε 12 πόντους, 7 ριμπάουντ, 4 ασίστ και 3 κλεψίματα.