Λιγότερο ικανοποιημένοι από ποτέ οι κάτοικοι του δήμου Κορδελιού – Ευόσμου από το έργο της δημοτικής αρχής σύμφωνα με τη νέα δημοσκόπηση της Interview για λογαριασμό της Politic
Σχεδόν το 70% αγγίζει η δυσαρέσκεια των δημοτών για το έργο της διοίκησης του δήμου Κορδελιού – Ευόσμου, σε αντίθεση με το 30% που δηλώνει ικανοποιημένο για το μήνα του Μαΐου.
Ειδικότερα, η δυσαρέσκεια είναι πολύ μεγαλύτερη στη δημοτική ενότητα του Κορδελιού (78,4%) ενώ στον Εύοσμο το αντίστοιχο ποσοστό είναι της τάξης του 61%. Παρόλο τον ανασχηματισμό της διοίκησης στο δήμο Κορδελιού-Ευόσμου, στο τέλος του 21, και την προσωρινή ανάκαμψη, η δυσαρέσκεια παρουσιάζει αυξητική τάση.
Όσον αφορά την πολιτική ταυτότητα των ψηφοφόρων, το μεγαλύτερο ποσοστό δυσαρέσκειας εντοπίζεται σε αυτούς που στις προηγούμενες εκλογές ψήφισαν Καμαρινό (83,3%) και ακολουθούν οι ψηφοφόροι του Σούλα (82,9%). Από τους ψηφοφόρους του Μανδαλιανού, το 54,5% είναι ικανοποιημένο από την απόδοση της δημοτικής αρχής ενώ το 45,5% δηλώνει λίγο/καθόλου ικανοποιημένο.
![](https://www.politic.gr/wp-content/uploads/2022/05/Screenshot_3-27-561x600.png)
Ακολουθούν οι καρτέλες με τη δημοτικότητα των προσώπων ανά δημοτική ενότητα. Αξιοσημείωτο είναι ότι ο δήμαρχος Κλεάνθης Μανδαλιανός λαμβάνει πολύ χαμηλό ποσοστό δημοφιλίας στο Κορδελιό (17%), σε αντίθεση με τη δημοτική ενότητα του Ευόσμου (58,8%). Ο Λ. Αλεξανδρίδης απολαμβάνει υψηλότερη δημοτικότητα στον Εύοσμο (26,3%), ο Β. Ανδρεάδης στο Κορδελιό (17,3%), ο Γ. Χατζηβρέττας στον Εύοσμο (33,3%), ο Ν. Ζυγάς στον Εύοσμο (8,5%) και ο Α. Κοκονάς έχει σχεδόν το ίδιο ποσοστό δημοφιλίας (1,8) και στις δύο δημοτικές ενότητες.
![](https://www.politic.gr/wp-content/uploads/2022/05/Screenshot_4-25-529x600.png)
![](https://www.politic.gr/wp-content/uploads/2022/05/Screenshot_5-22-492x600.png)
Όσον αφορά τις “μονομαχίες”, η υποψηφιότητα του Λ. Αλεξανδρίδη, φαίνεται ότι απειλεί αυτή του σημερινού δημάρχου K. Μανδαλιανού.
Δείτε αναλυτικά τα ποσοστά της αναμέτρησης μεταξύ των προσώπων:
![](https://www.politic.gr/wp-content/uploads/2022/05/Screenshot_6-17-600x410.png)
![](https://www.politic.gr/wp-content/uploads/2022/05/Screenshot_7-16-557x600.png)
Τέλος, μετά την ανακοίνωση του Γιάννη Καμαρινού ότι στις επόμενες εκλογές δεν θα είναι υποψήφιος δήμαρχος, ούτε όμως και υποψήφιος δημοτικός σύμβουλος, μεταξύ των Λ. Αλεξανδρίδη (29,2%) και Β. Ανδρεάδη (16,7%), ο Αλεξανδρίδης είναι αυτός ο οποίος απολαμβάνει το ψηλότερο ποσοστό δημοφιλίας για υποψήφιος δήμαρχος.
![](https://www.politic.gr/wp-content/uploads/2022/05/Screenshot_8-14.png)
![](https://www.politic.gr/wp-content/uploads/2022/05/Screenshot_9-15-600x447.png)
Δείτε επίσης: Δημοσκόπηση Interview για την Politic: 8 στους 10 παραδέχονται ότι αφήνουν απλήρωτους λογαριασμούς