Η Toyota πρώτευσε – για τέταρτη συνεχόμενη φορά – στις 24 ώρες του Λε Μαν, τον πιο δύσκολο αγώνα αυτοκινήτου, που έφτασε αισίως στην 89η διοργάνωσή του.
Το αυτοκίνητο GR010 της Toyota με τον αριθμό 7, το οποίο «μοιράστηκαν» ο Βρετανός Μάικ Κόνγουέι, ο Ιάπωνας Καμούι Κομπαγιάσι και ο Αργεντινός Χοσέ Μαρία Λόπες, τερμάτισε δύο γύρους μπροστά (!) από το αυτοκίνητο της ιαπωνικής εταιρείας με το νούμερο 8, το οποίο επικράτησε στον αγώνα τα τρία προηγούμενα χρόνια και το οποίο οδηγούσαν ο Ελβετός Σεμπαστιάν Μπουεμί, ο Νεοζηλανδός Μπρέντον Χάρτλεϊ και ο Ιάπωνας Καζούκι Νακατζίμα.
Την τρίτη θέση – τέσσερις γύρους πίσω από τους νικητές – κατέκτησε το αυτοκίνητο A480-Gibson της Alpine (πρώην Renault) με το νούμερο 36, το οποίο οδηγούσαν ο Γάλλος Νικολά Λαπιέρ, ο Βραζιλιάνος Αντρέ Νεγκράο και ο Γάλλος Ματιέ Βαξιβιέρ.
- Οι Ολυμπιακοί Αγώνες 2024 άρχισαν! (ps,vs)
- Ο Εμανουέλ Μακρόν κηρύσσει την έναρξη των 33ων Ολυμπιακών Αγώνων στο Παρίσι
- Ο Γιάννης Αντετοκούνμπο Σημαιοφόρος στους Ολυμπιακούς Αγώνες: Μια Στιγμή Υπερηφάνειας
- Ανάληψη Δράσης: Πυρκαγιά στα Καλύβια Θορικού Εντοπίστηκε και Τέθηκε Υπό Έλεγχο από Αεροσκάφος Drone της Πυροσβεστικής σε Ελάχιστο Χρόνο
- Η Υψηλή Τιμή των Μιλγουόκι Μπακς προς τον Υπέροχο Γιάννη Αντετοκούνμπο
Ακολουθήστε το politic.gr Google News και μάθετε πρώτοι όλες τις ειδήσεις
Δείτε όλες τις τελευταίες Ειδήσεις από την Ελλάδα και τον Κόσμο, τη στιγμή που συμβαίνουν, στο Politic.gr