«Αντίο» με γκολ είπε στη Μίλαν ο Ζιρού

«Αντίο» στη Μίλαν με γκολ είπε ο Ολιβιέ Ζιρού. Ο σπουδαίος σέντερ φορ στο τελευταίο του ματς με την φανέλα των «ροσονέρι» (θα συνεχίσει την καριέρα του στο MLS) πέτυχε το δεύτερο γκολ της ομάδας του στο τελικό 3-3 με τη Σαλερνιτάνα στο «Τζουζέπε Μεάτσα», στην «αυλαία» που έριξαν οι δύο ομάδες στην εφετινή σεζόν στη Serie A.

Η Μίλαν του Στέφανο Πιόλι, που και αυτός δεν θα βρίσκεται στον πάγκο του συλλόγου την επόμενη σεζόν, έκλεισε τη σεζόν στην 2η θέση, πίσω από την πρωταθλήτρια Μίλαν και η νέα περίοδος θα την βρει στο Champions League. Αντίθετα, το συγκρότημα από το Σαλέρνο που θα παίζει στη δεύτερη κατηγορία, στο σημερινό ματς είχε στο αρχικό σχήμα τον Τριαντάφυλλο Πασαλίδης.

Με νίκη ολοκλήρωσε η Γιουβέντους τις φετινές υποχρεώσεις της στη Serie A. Οι κυπελλούχοι Ιταλίας επικράτησαν 2-0 της Μόντσα, ξεπέρασαν την Μπολόνια στη βαθμολογία και περιμένουν πλέον μία απώλεια της Αταλάντα (που έχει να δώσει ακόμη δύο ματς), προκειμένου να τερματίσουν στην τρίτη θέση της κατάταξης. Ο αγώνας κρίθηκε από γκολ των Κιέζα και Αλεξ Σάντρο (στο αποχαιρετιστήριο παιχνίδι του με τους «μπιανκιονέρι») μέσα σε ένα τρίλεπτο στο α΄ ημίχρονο. Ως αλλαγή για τη Μόντσα, που κατετάγη 12η, πέρασε στο 74΄ ο Γιώργος Κυριακόπουλος.

Τα αποτελέσματα της 38ης και τελευταίας αγωνιστικής στη Serie A, οι σκόρερ και η βαθμολογία έχουν ως εξής:

Κάλιαρι-Φιορεντίνα     2-3
(64΄ Ντεϊόλα, 85΄ Κίνγκστον – 39΄ Μποναβεντούρα, 89΄ Γκονζάλες, 90+12΄πεν. Αρτούρ Μέλο)

Τζένοα-Μπολόνια        2-0