Η Μπάρτσα πήρε back to back το Champions League γυναικών

Για δεύτερη συνεχόμενη σεζόν η Μπαρτσελόνα πανηγύρισε την κατάκτηση του Champions League γυναικών επικρατώντας με 2-0 της πολυνίκη της διοργάνωσης, Λιόν, στο τελικό που διεξήχθη στο «Σαν Μαμές».

Ο καταληκτικός αγώνας κρίθηκε στο δεύτερο ημίχρονο. Οι Καταλανές μπήκαν πιο δυναμικά και στο 63′ άνοιξαν το σκορ με την Αϊτάνα Μπονμάτι, το σουτ της οποίας βρήκε και σε παίκτρια της αντιπάλου ομάδας κι άλλαξε πορεία.

Οι Γαλλίδες τα έδωσαν όλα για την ισοφάριση, αφήνοντας ανοιχτούς διαδρόμους στην άμυνά τους. Έτσι στο 5ο λεπτό των καθυστερήσεων η Πίνα τροφοδότησε τη Πουτέγιας, η οποία με εξαιρετικό σουτ «έγραψε» το 2-0, στερώντας κάθε ελπίδα από τη γαλλική ομάδα να φτάσει στην κατάκτηση του 8ου τροπαίου στην Ιστορία της!