Πήρε το Κύπελλο η Σέλτικ κι έκανε το νταμπλ

Το 42ο τρόπαιο του Κυπέλλου Σκωτίας στην 61η παρουσία της σε καταληκτικό αγώνα της διοργάνωσης πανηγύρισε το απόγευμα του Σαββάτου (25/5) η Σέλτικ.

Με γκολ του Ινταχ στο 90′ οι «καθολικοί» επιβλήθηκαν 1-0 της Ρέιντζερς στον τελικό που διεξήχθη στο «Χάμπτεν Παρκ» της Γλασκώβης κλείνοντας με τον πιο ιδανικό τρόπο την χρονιά, έχοντας κάνει το νταμπλ.

Η Ρέιντζερς στην 54η παρουσία της στον τελικό Κυπέλλου δεν μπόρεσε να πάρει το 35ο τρόπαιο, καθώς δέχτηκε το γκολ στην εκπνοή του ματς και παρά την προσπάθεια που κατέβαλαν οι παίκτες της στις καθυστερήσεις δεν μπόρεσαν να στείλουν το παιχνίδι στην παράταση.

Ο τεχνικός των νικητών Μπρένταν Ρότζερς είδε την ομάδα του να κλείνει το 2024 με μόλις μία ήττα και ρεκόρ 17-4-1, ενώ διατήρησε παράλληλα το αήττητο απέναντι στους «διαμαρτυρόμενους» με 3-1-0. Στην καριέρα στα γήπεδα της Σκωτίας ως προπονητής έχει ηττηθεί μόλις μία φορά από τη Ρέιντζερς, διευρύνοντας το ρεκόρ του σε 14-3-1 απέναντι στην μεγάλη αντίπαλο της Σέλτικ στα 18 ματς που την έχει αντιμετωπίσει, όλα ως προπονητής της Σέλτικ.

Ο Κλεμάν, από την άλλη, δεν μπόρεσε να οδηγήσει την ομάδα του στην κατάκτηση του δεύτερου εγχώριου τροπαίου, μετά το Λιγκ Καπ.