Συγκινητικές στιγμές στο Ολυμπιακό Μουσείο Θεσσαλονίκης κατά την άφιξη της Ολυμπιακής Φλόγας.
Ρεπορτάζ: Αλέξανδρος Παναγιωτίδης
Όλος ο κόσμος ξέσπασε σε χειροκροτήματα ενώ ο λαμπαδηδρόμος άναψε την Ολυμπιακή Φλόγα. Μπορεί ο καιρός να μην ήταν σύμμαχος καθώς στην πόλη έχει καταρρακτώδη βροχή ωστόσο αυτό δεν πτόησε τους Θεσσαλονικείς.
![](https://www.politic.gr/wp-content/uploads/2024/04/olympiaki-floga3-600x338.jpeg)
![](https://www.politic.gr/wp-content/uploads/2024/04/olympiaki-floga-600x338.jpeg)
Παραδοσιακοί χοροί πριν την άφιξη της Ολυμπιακής Φλόγας
Εκδήλωση με παραδοσιακούς χορούς πραγματοποίησαν σύλλογοι του Δημοτικού Διαμερίσματος της Τούμπας πριν από την άφιξη της Ολυμπιακής Φλόγας.
Στην αρχή της εκδήλωσης ο αντιδήμαρχος της Δημοτικής Αστυνομίας, Κοινοτήτων και Γειτονιών και πρώην πρόεδρος κοινότητας Τούμπας κ. Κώστας Τσιαπακίδης, ανέφερε ότι η Τούμπα είναι η μόνη περιοχή στον κόσμο που υποδέχεται την Ολυμπιακή Φλόγας με τιμές αρχηγού κράτους.
Επίσης ανέφερε ότι η Τούμπα ανά δυο χρόνια θα φιλοξενεί την Ολυμπιακή Φλόγας στο ταξίδι που θα κάνει σε όλα τα πλάτη της οικουμένης.
![](https://www.politic.gr/wp-content/uploads/2024/04/image-49-600x338.png)
![](https://www.politic.gr/wp-content/uploads/2024/04/image-50-600x338.png)