«Διαστημική» Λίβερπουλ διέλυσε (7-0) την Κρίσταλ Πάλας

Μια φανταστική και άκρως αποτελεσματική Λίβερπουλ συνέτριψε 7-0 την Κρίσταλ Πάλας μέσα στην έδρα της, στην εναρκτήρια συνάντηση της 14ης αγωνιστικής στην Premier League και αποσπάστηκε έξι βαθμούς στην κατάταξη από τη δεύτερη Τότεναμ, που υποδέχεται αύριο (20/12) τη Λέστερ σε ντέρμπι για τη δεύτερη θέση.

Η ομάδα του Γιούργκεν Κλοπ έκανε ό,τι ήθελε στο «Σέλχαρστ Παρκ» τελειώνοντας το παιχνίδι από το πρώτο κιόλας ημίχρονο, διάστημα στο οποίο προηγήθηκε με 3-0. Στο 52΄ ο Τζόρνταν Χέντερσον έδωσε τη «χαριστική βολή» στην Κρίσταλ Πάλας, σημειώνοντας το τέταρτο γκολ των «κόκκινων» και καθιστώντας τη ροή του αγώνα μη αναστρέψιμη για τους παίκτες του Ρόι Χότζσον.

Ο Ρομπέρτο Φιρμίνο σκόραρε δις απέναντι στον Βιθέντε Γκουάιτα κι έδωσε την ασίστ στον Σάντιο Μανέ για το 0-2, στο 35ο λεπτό. Κι όταν ο Βραζιλιάνος έγινε αλλαγή παρέδωσε τη… σκυτάλη στον Μοχάμεντ Σαλάχ, που με άλλα δύο γκολ (συν την ασίστ στον Φιρμίνο στο 68΄) έδωσε διαστάσεις «σοκ και δέους» στη νίκη της ομάδας του.