Επιστροφές…που φέρνουν βαθμούς στον Άρη

Σε αντίθεση με το λαϊκό άσμα «Επιστροφές, Καταστροφές», ο Άρης έχει αποδείξει τη φετινή σεζόν πως οι επιστροφές του… χαρίζουν βαθμούς! Οι «κίτρινοι» απέδειξαν για μία ακόμη φορά στο Περιστέρι – συνολικά τρίτη την τρέχουσα αγωνιστική περίοδο – πως έχουν χαρακτήρα και δεν παρατούν κανένα παιχνίδι όσο δύσκολες κι αν είναι οι συνθήκες.
Στην πρεμιέρα της Super League, ο Άρης βρέθηκε πίσω στο σκορ στον αγώνα κόντρα στη Λαμία στη Θεσσαλονίκη, ωστόσο με τρία γκολ στο τελευταίο εικοσάλεπτο κατάφερε να φτάσει στην ανατροπή και να πάρει τη νίκη (3-1), μπαίνοντας με το δεξί στο πρωτάθλημα.
Την τρίτη αγωνιστική, ο ΠΑΣ Γιάννενα πήγε στα αποδυτήρια του «Κλεάνθης Βικελίδης» για το ημίχρονο με «αέρα» δύο τερμάτων. Ωστόσο, οι παίκτες του Άκη Μάντζιου – στο ντεμπούτο του 51χρονου τεχνικού στον πάγκο του Άρη – κατάφεραν να αντεπιτεθούν και να πάρουν το βαθμό της ισοπαλίας (2-2).
Στο Περιστέρι, για την 11η αγωνιστική, οι «κίτρινοι» όχι απλά βρέθηκαν να χάνουν με 2-0 από τον Ατρόμητο, αλλά έπαιζαν και με παίκτη λιγότερο από το 36ο λεπτό. Κανένα πρόβλημα! Έσωσαν το βαθμό σημειώνοντας δύο γκολ με δέκα ποδοσφαιριστές (2-2)!
Τη μοναδική του ήττα στη φετινή Super League ο Άρης τη γνώρισε σε ματς που βρέθηκε πίσω στο σκορ – και πάλι με δυο γκολ διαφορά – ωστόσο δεν μπόρεσε να ολοκληρώσει την ανατροπή. Για τη 10η αγωνιστική ηττήθηκε με σκορ 2-1 από τον Ολυμπιακό στο «Κλεάνθης Βικελίδης», καταφέρνοντας μόνο να μειώσει.
Ο Άρης έχει πάρει το «τρίποντο» στα άλλα έξι παιχνίδια του φετινού πρωταθλήματος που έχει δώσει και στα οποία έχει προηγηθεί – τα πέντε εκ των οποίων με το ίδιο σκορ, 1-0! Το έκτο ήταν το ευρύ 3-0 επί της Λάρισας στο Στάδιο Αλκαζάρ.