Πρωτιά αφιερωμένη στον Ντιεγκίτο

Δεν μπορούσε να γίνει αλλιώς… Στα εγκαίνια του σταδίου υπό την ονομασία «Ντιέγκο Αρμάντο Μαραντόνα» η Νάπολι εξασφάλισε την πρώτη θέση στον 6ο όμιλο του Europa League, παρότι ισοφαρίστηκε (1-1) στις καθυστερήσεις από τη Σοσιεδάδ που προκρίθηκε ως δεύτερη.

Αυτό σημαίνει ότι οι «Παρτενοπέι» θα είναι μία από τις 16 υποψήφιες αντιπάλους του Ολυμπιακού στη φάση των «32», όπως και η εκπληκτική Ρέιντζερς του Στίβεν Τζέραρντ.

Η ομάδα της Γλασκόβης πέρασε από το Πόζναν με 2-0 επί της Λεχ και συμπλήρωσε 25 ματς αήττητη σε όλες τις διοργανώσεις από την έναρξη της σεζόν!

Στη Βέρνη στο ματς Γιουνγκ Μπόις-Κλουζ η πρόκριση κρίθηκε από μία πρωτοφανή στα χρόνικα του ποδοσφαίρου απόφαση! Στο 89ο λεπτό ο διαιτητής καταλόγισε πέναλτι υπέρ των γηπεδούχων και απέβαλε τον τερματοφύλακα της Κλουζ, σε φάση διεκδίκησης της μπάλας στον αέρα, μέσα στη μικρή περιοχή!

Ουδείς κατάλαβε ποια ήταν η παράβαση, χάρη στην οποία ο    ισοφάρισε στο 90+3΄ και έδωσε την πρόκριση στην Γιουνγκ Μπόις η οποία πέτυχε αργότερα ακόμα ένα γκολ (2-1)

Τα αποτελέσματα και οι σκόρερ της 6ης και τελευταίας αγωνιστικής στους ομίλους του Europa League;