Ο Άρης υπέταξε στην παράταση τον Προμηθέα

Με έντονο… καρδιοχτύπι ο Αρης υπέταξε απόψε, στο Αλεξάνδρειο, στην παράταση, στο δεύτερο παιχνίδι για τα προημιτελικά των πλέι οφ της Basket League, τον Προμηθέα με 89-85. Αποτέλεσμα με το οποίο ισοφάρισε σε 1-1 τη σειρά και θα διεκδικήσει την πρόκρισή του στα ημιτελικά της διαδικασίας, σε τρίτο -και τελευταίο- αγώνα, στην Πάτρα (23/5).

Οι Θεσσαλονικείς είχαν προβάδισμα 26 πόντων στο 28’ (68-42), οι Αχαιοί, όμως, με επιμέρους 8-31 στην τέταρτη περίοδο, ανέτρεψαν το εις βάρος τους σκηνικό και έστειλαν το παιχνίδι στην παράταση. Στο έξτρα πεντάλεπτο ο Σίλβιο Ντε Σόουζα και ο Βασίλης Τολιόπουλος «καθάρισαν» για τους γηπεδούχους.

Ο πρώτος ήταν, συνολικά, ο κορυφαίος για τους νικητές στο παρκέ, τελειώνοντας το ματς με νταμπλ-νταμπλ (23 πόντοι, 12 ριμπάουντ, 1 κλέψιμο, 2 κοψίματα). Ο Έλληνας γκαρντ είχε 13 πόντους, 3 ριμπάουντ, 1 ασίστ, 2 κλεψίματα, αλλά και 6 λάθη. Ξεχώρισε, κυρίως  στο πρώτο ημίχρονο, ο Ρόνι Χάρελ (16 πόντοι, όλοι στα δύο πρώτα δεκάλεπτα, 6 ριμπάουντ, 7 ασίστ, 2 κλεψίματα).

Πάλεψαν περισσότερο για τον άστοχο στο πρώτο ημίχρονο (είχε συνολικά στο ματς 19/29 βολές, 21/42 δίποντα 8/32 τρίποντα), Προμηθέα, οι Χάντερ Χέιλ (18 πόντοι, 5 κλεψίματα), Μπράις Χάμιλτον (16 πόντοι, 8 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα).

Τα δεκάλεπτα: 21-16, 41-33, 68-45, 76-76, 89-85

Με τον Αρη να συντηρεί μικρό προβάδισμα (5-2, 7-6), κύλησε το τετράλεπτο της αναμέτρησης. Ο Προμηθέας απέκτησε «αέρα» 3 πόντων στο 7’ (11-14), έχοντας κινητήριους μοχλούς τους Ετσενίκε, Ρέινολντς, Χάμιλτον, χρονικό σημείο που άρχισε να το παίρνει… προσωπικά για τους «κιτρινόμαυρους» ο Χάρελ.

Η… δράση του Αμερικανού φόργουορντ έδωσε τους γηπεδούχους επιμέρους 10-2 και προβάδισμα 5 πόντων (21-16), στο 10’. Διαφορά που στο 13’ «ανέβηκε» στο +7 (28-21), δευτερόλεπτα πριν ολοκληρωθεί η δεύτερη περίοδος στο +8 (41-33) και στο 26’, με καταλυτικούς στο παρκέ τους Ντε Σόουζα, Γκάλινατ, στο +24 (64-40). Δύο λεπτά αργότερα ο Αρης έφτασε και στο +26 (28’ 68-42).

Ο Προμηθέας δεν… έριξε λευκή πετσέτα. Πίεσε στην άμυνα, αναγκάζοντας τους γηπεδούχους να υποπέσουν σε λάθη, έβαλε με άνεση την μπάλα στο καλάθι, κυρίως με τους Χάμιλτον και τους Χέιλ, Κάουν να βοηθούν και «έτρεξε» σερί 4-23, με το οποίο ‘έριξε’ τη διαφορά, στο 38’, στους 4 πόντους (72-68).

Οι Πατρινοί μείωσαν ακόμη περισσότερο, στους 2 πόντους (75-73), με γκολ-φάουλ από τον Χάμιλτον και 43’’ να απομένουν για το φινάλε.

Στα 4’’2 πριν από το τέλος, με 1/2 βολές από τον Τολιόπουλο, έγινε το 76-73 και σε «νεκρό» χρόνο, από τα 10 μέτρα, ο Χέιλ βρήκε στόχο και έστειλε το ματς στην παράταση (76-76).

Με πρωταγωνιστή τον Ντε Σόουζα (4 πόντοι, 1 κόψιμο) ο Αρης βρέθηκε στο 42’ στο +4 (82-78). Ο Κάουαν, ένα λεπτό αργότερα, έκανε «αφεντικό» στο παρκέ τον Προμηθέα (43’ 82-83) και ελάχιστα αργότερα , με 1/2 βολές, ο Ντε Σόουζα έφερε το παιχνίδι ξανά σε ισορροπία (83-83).

Η σχετική ψυχραιμία του Τολιόπουλου από τη γραμμή των βολών (4/6), στα τελευταία δευτερόλεπτα, καθόρισε το ματς, με συνέπεια το τελικό 89-85.

Διαιτητές: Παπαπέτρου, Θεονάς, Μηλαπίδης

Οι συνθέσεις:

ΑΡΗΣ (Γιάννης Καστρίτης): Τολιόπουλος 13 (2), Μπλούμπεργκς 4, Μποχωρίδης 7 (1), Ντε Σόουζα 23, Γκάλινατ 12 (1), Σταρκ 5 (1), Σανόγκο 2, Κατσίβελης 5, Περσίδης 2, Χάρελ 16 (3).

ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ ΠΑΤΡΑΣ (Ηλίας Παπαθεοδώρου): Μπαζίνας 4, Χάμιλτον 16 (1), Χρυσικόπουλος 2, Ετσενίκε 11, Χέιλ 18 (2), Ρέινολντς 3 (1), Κάουαν 14 (1), Κόνιαρης, Πάπας 10 (1), Κόφι 1, Καραγγιανίδης 6.